Skip to content

5 Colgate Court

Somerset, NJ 08873

Built 2009

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
May 8, 2015

Property Information

Block101
Lot92
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,675
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,500
38%
Improvement Value:$537,700
62%
Total Assessment$861,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,597-3.3%
2024$13,025+15.4%
2023$11,288-0.6%
2022$11,353-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$492,000

From:

To:

Sq Ft2,676DeedBook 6794, Page 1120Recorded5/22/2015

Property Sale

Sale
$524,000
DeedBook 6274, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 2009