Skip to content

990 Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Date
Oct 30, 2057

Property Information

Block103
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningROP
Sq Footage858
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,600
58%
Improvement Value:$122,200
42%
Total Assessment$287,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,540-6.1%
2024$4,834-13.0%
2023$5,555-2.5%
2022$5,699-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955