Skip to content

1022 Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 31, 2002

Property Information

Block103
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage15,700
Acreage3.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$792,000
61%
Improvement Value:$498,000
39%
Total Assessment$1,290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,504-6.1%
2024$25,026-0.6%
2023$25,188+25.0%
2022$20,148-1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft15,700DeedBook 5278, Page 2523

Property Sale

Sale
$377,440
DeedBook 2356, Page 187

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 2136, Page 468

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1635, Page 858