Skip to content

1000 Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 27, 2012

Property Information

Block103
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5901

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage1,410
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
75%
Improvement Value:$100,000
25%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,288+16.8%
2024$6,241-13.0%
2023$7,171-2.5%
2022$7,357-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,410DeedBook 6518, Page 3779

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1787, Page 591

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 1492, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1945