Skip to content

19 Old Georgetown Rd

Princeton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 17, 2004

Property Information

Block10
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage1,240
Acreage1.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$412,800
67%
Improvement Value:$203,500
33%
Total Assessment$616,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,953+12.1%
2024$8,880+17.6%
2023$7,548-2.3%
2022$7,726-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,240DeedBook 5597, Page 2065

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2031, Page 845

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 1477, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1960