Skip to content

6 Leiv Eiriksson Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Date
Dec 31, 2062

Property Information

Block17
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,117
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$338,900
72%
Improvement Value:$129,400
28%
Total Assessment$468,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,706+3.5%
2024$7,446+23.9%
2023$6,012+1.4%
2022$5,928-1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950