Skip to content

9 School Ave

Somerset, NJ 08873

Last Sale Date
Dec 16, 2066

Property Information

Block117
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningCI
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,006-6.1%
2024$3,201-13.0%
2023$3,678-2.5%
2022$3,774-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

DeedBook 2233, Page 427