Skip to content

689 Somerset St

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block150
Lot89
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7901

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningSH
Sq Footage840
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,400
61%
Improvement Value:$120,800
39%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,012+5.4%
2024$4,755+4.0%
2023$4,572-2.5%
2022$4,691-1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$190,000

To:

Sq Ft840DeedBook 7411, Page 3569Recorded12/22/2021

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft840DeedBook 7411, Page 3561Recorded12/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$26,000
DeedBook 1319, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1950