Skip to content

91 Matilda Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block154
Lot118
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,332
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
50%
Improvement Value:$211,600
50%
Total Assessment$421,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,464-0.8%
2024$6,515-1.9%
2023$6,638+5.9%
2022$6,269+20.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,332DeedBook 7425, Page 1862

Property Built

Built

Year Built: 1950