Skip to content

40 Juliet Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 9, 1995

Property Information

Block161
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings2
ZoningR7
Sq Footage3,070
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,600
42%
Improvement Value:$243,000
58%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,838+0.6%
2024$6,800+5.0%
2023$6,475-0.8%
2022$6,529+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft3,070DeedBook 2012, Page 554

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 1696, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1955