Skip to content

194 Myrtle St

Somerset, NJ 08873

Built 1976

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 9, 2008

Property Information

Block165
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage2,100
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,000
42%
Improvement Value:$233,300
58%
Total Assessment$402,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,987+3.4%
2024$5,793+0.5%
2023$5,764-2.5%
2022$5,914-1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,100DeedBook 6183, Page 3852

Property Sale

SaleMulti
$191,400
DeedBook 5425, Page 866

Property Sale

SaleMulti
$39,900
DeedBook 1341, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1976