Skip to content

162 Myrtle St

Somerset, NJ 08873

Built 1989

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 5, 1993

Property Information

Block165
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,572
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,700
51%
Improvement Value:$200,500
49%
Total Assessment$408,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,284+2.9%
2024$6,109-0.3%
2023$6,128-2.5%
2022$6,287-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$131,500
DeedBook 1835, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$6,000
DeedBook 1279, Page 627