Skip to content

13 Marshall St

Somerset, NJ 08873

Vacant Land

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Oct 21, 2001

Property Information

Block165
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8001

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$28,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$510-6.1%
2024$543-13.0%
2023$624-2.5%
2022$640-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

DeedBook 5104, Page 3671

Property Sale

SaleMulti
$2,950
DeedBook 1227, Page 314