Skip to content

6 Washington Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1925

Last Sale Date
Jul 29, 2069

Property Information

Block16
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage888
Acreage0.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$339,400
73%
Improvement Value:$127,200
27%
Total Assessment$466,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,688+3.5%
2024$7,427+24.0%
2023$5,990+1.4%
2022$5,905-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

To:

Sq Ft888DeedBook 6783, Page 487

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6316, Page 3360

Property Built

Built

Year Built: 1925