Skip to content

2 Washington Ave

Princeton, NJ 08540

Built 1949

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 18, 2010

Property Information

Block16
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page1904

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,643
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,200
52%
Improvement Value:$312,200
48%
Total Assessment$652,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,985+1.1%
2024$9,875+12.2%
2023$8,802+0.2%
2022$8,783-1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,550
DeedBook 5728, Page 1100

Property Built

Built

Year Built: 1949