Skip to content

176 Harrison St

Somerset, NJ 08873

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2015

Property Information

Block198
Lot43
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description2SBL
Dwellings2
ZoningR7
Sq Footage1,920
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,800
47%
Improvement Value:$245,000
53%
Total Assessment$459,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,969-0.9%
2024$7,033+7.9%
2023$6,520-2.5%
2022$6,689+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6689, Page 3592Recorded12/13/2013

Property Sale

SaleMulti
$208,000
DeedBook 6385, Page 3454

Property Sale

SaleMulti
$377,000
DeedBook 5782, Page 3708

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 1970, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1963