Skip to content

171 Burns St

Somerset, NJ 08873

Built 1966

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 7, 2024

Property Information

Block201
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,152
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
61%
Improvement Value:$140,700
39%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,710+0.0%
2024$5,708+13.4%
2023$5,035-2.7%
2022$5,172+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 7581, Page 2569

Property Built

Built

Year Built: 1966