Skip to content

184 Alcorne St

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jun 27, 1995

Property Information

Block201
Lot51
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage2,174
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,800
56%
Improvement Value:$165,700
44%
Total Assessment$380,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,980+0.0%
2024$5,979+12.6%
2023$5,309-2.5%
2022$5,448+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft2,174DeedBook 2015, Page 135

Property Sale

SaleMulti
$74,900
DeedBook 1504, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1984