Skip to content

51 Jurocko Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Date
Jan 4, 2023

Property Information

Block207
Lot9.12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage2,054
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,800
53%
Improvement Value:$193,300
47%
Total Assessment$408,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,322-0.3%
2024$6,344+10.7%
2023$5,729-2.5%
2022$5,878+2.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,054DeedBook 6905, Page 2280Recorded9/21/2016

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6078, Page 883

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 5955, Page 2263

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 5799, Page 1870

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 5301, Page 3233

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1801, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 1570, Page 35