Skip to content

165 Phillips Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$122,900
Last Sale Date
Aug 17, 1996

Property Information

Block237
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8104

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,708
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
56%
Improvement Value:$165,100
44%
Total Assessment$375,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,885-0.2%
2024$5,898+11.4%
2023$5,294+1.5%
2022$5,214+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$122,900

To: Oppong,Dan

Sq Ft1,708DeedBook 2075, Page 865

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 1875, Page 659

Property Sale

Sale
$33,900
DeedBook 1393, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1965