Skip to content

207 Phillips Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1968

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Oct 9, 2025

Property Information

Block237
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8104

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,468
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,400
54%
Improvement Value:$178,900
46%
Total Assessment$386,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,009-0.3%
2024$6,030+10.7%
2023$5,445+1.4%
2022$5,370+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To: Ramos, Mabelyn & Rodriguez, Jayson

Sq Ft1,468DeedBook 7643, Page 3799Recorded10/10/2025

Property Sale

Sale
$300,000

To: Maygoo, Jonathan

Sq Ft1,468DeedBook 7376, Page 2823Recorded8/26/2021

Property Sale

Sale
$96,000

To: Ramos, Mabelyn & Rodriguez, Jayson

DeedBook 1626, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1968