Skip to content

185 Phillips Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1969

Last Sale Date
Sep 10, 2069

Property Information

Block237
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8104

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,468
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
50%
Improvement Value:$207,600
50%
Total Assessment$417,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,415-0.7%
2024$6,462+8.7%
2023$5,943+1.2%
2022$5,873+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To: Perez,Jose Ramon & Nunez,Mercedes

Sq Ft1,468DeedBook 5877, Page 2671

Property Built

Built

Year Built: 1969