Skip to content

107 Dayton Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2007

Property Information

Block266
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage976
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,800
66%
Improvement Value:$123,600
34%
Total Assessment$363,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,911+3.5%
2024$5,713+8.2%
2023$5,283+7.7%
2022$4,906+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950