Skip to content

113 Dayton Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1951

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 20, 2023

Property Information

Block266
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,144
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,800
59%
Improvement Value:$164,600
41%
Total Assessment$404,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,421+2.6%
2024$6,257+4.5%
2023$5,985+6.4%
2022$5,626+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

To: Kapupara, Vasantray & A.&Etal

Sq Ft1,144DeedBook 7497, Page 3695Recorded3/22/2023

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 6510, Page 1378

Property Built

Built

Year Built: 1951