Skip to content

131 Dayton Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2025

Property Information

Block266
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,800
63%
Improvement Value:$157,900
37%
Total Assessment$422,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,789+2.9%
2024$6,600+4.6%
2023$6,310+6.9%
2022$5,903+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$143,000

To: Dasilva, Joao F & Francisca Doo

DeedBook 2276, Page 45

Property Sale

Sale
$147,000

To: Dasilva, Joao F & Francisca Doo

Property Sale

Sale
$142,900

To: Dasilva, Joao F & Francisca Doo

Property Sale

Sale
$153,400

To: Dasilva, Joao F & Francisca Doo

DeedBook 1691, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1952