Skip to content

322 Hillcrest Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block298
Lot20
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6004

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,864
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,100
54%
Improvement Value:$217,300
46%
Total Assessment$473,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,375+1.4%
2024$7,271+14.5%
2023$6,348+2.9%
2022$6,170+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$22,400
DeedBook 1485, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1965