Skip to content

55 Hillcrest Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1957

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 28, 2000

Property Information

Block318
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8201

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,304
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
61%
Improvement Value:$185,500
39%
Total Assessment$475,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,143-1.7%
2024$8,282+31.8%
2023$6,284+1.0%
2022$6,218+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,304DeedBook 2324, Page 309

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 1389, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1957