Skip to content

78 Winston Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1962

Last Sale Price
$83,900
Last Sale Date
Mar 15, 1985

Property Information

Block334
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8205

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,414
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
60%
Improvement Value:$209,400
40%
Total Assessment$529,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,441+0.4%
2024$8,406+16.6%
2023$7,206+0.6%
2022$7,165+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$83,900

To:

Sq Ft1,414DeedBook 1534, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1962