Skip to content

25 Fulton Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1962

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 14, 2022

Property Information

Block334
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8205

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,758
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,200
59%
Improvement Value:$224,200
41%
Total Assessment$549,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,720+0.8%
2024$8,652+15.5%
2023$7,489+0.5%
2022$7,456+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,758DeedBook 7452, Page 1061Recorded6/20/2022

Property Sale

Sale
$317,500

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 6900, Page 3758Recorded9/2/2016

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 5414, Page 424

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1454, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1962