Skip to content

29 Chelsea Ct

Franklin Park, NJ 08823

Built 1988

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block34.07
Lot16.07
QualifierC0513
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page2410

Building Details

Building Class39
Description1SF CONDO.
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,052
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
42%
Improvement Value:$217,600
58%
Total Assessment$377,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,209+4.7%
2024$4,976+10.6%
2023$4,500+2.7%
2022$4,380+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

DeedBook 7626, Page 3713

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,052DeedBook 6873, Page 2444Recorded5/20/2016

Property Sale

Sale
$86,000

To:

DeedBook 1811, Page 149

Property Sale

Sale
$100,003

To:

DeedBook 1704, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1988