Skip to content

3 Bartle Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1957

Last Sale Date
Feb 6, 2057

Property Information

Block352
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,760
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,700
62%
Improvement Value:$192,300
38%
Total Assessment$511,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,203+8.1%
2024$7,585+6.0%
2023$7,155+3.9%
2022$6,884+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From: PETIT-HOMME, MARVIN & HILL, D.

To: ALEXANDER, JUSTIN & DENEENE , Alexander, Justin & Deneene

Sq Ft1,760DeedBook 7090, Page 281Recorded12/19/2018

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 2354, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1957