Skip to content

26 Hadler Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1959

Last Sale Date
Feb 20, 2057

Property Information

Block357
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,760
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$323,100
65%
Improvement Value:$172,100
35%
Total Assessment$495,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,033+9.1%
2024$7,362+6.7%
2023$6,899+4.2%
2022$6,621+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,500

From: ARNOLD, ROBERT E & ELIZABETH H

To: Smith, Michael J & Laura A, SMITH, MICHAEL J & LAURA A

Sq Ft1,760DeedBook 6820, Page 1808Recorded9/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1959