Skip to content

26 Hill Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1968

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 11, 2002

Property Information

Block352
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6101

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,328
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$366,100
54%
Improvement Value:$314,100
46%
Total Assessment$680,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,586+2.8%
2024$10,301+14.7%
2023$8,981+2.6%
2022$8,757+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To: Mgbako, Cyprain & Daphney

Sq Ft2,328DeedBook 5227, Page 1211

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1254, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1968