Skip to content

7 Flower Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 8, 2014

Property Information

Block357
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,370
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,200
61%
Improvement Value:$233,500
39%
Total Assessment$598,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,564+3.8%
2024$9,213+13.3%
2023$8,134+3.1%
2022$7,888+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From: ALFRED, JOSEPH A & SIHAM A

To: Worthen, Lasheba, WORTHEN, LASHEBA

Sq Ft2,370DeedBook 6755, Page 2266Recorded11/17/2014

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1516, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1965