Skip to content

20 Hadler Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1960

Last Sale Price
$310,900
Last Sale Date
Jun 10, 2003

Property Information

Block357
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,760
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$325,200
54%
Improvement Value:$275,200
46%
Total Assessment$600,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,356+6.9%
2024$8,751+3.0%
2023$8,495+2.9%
2022$8,258+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,900

To: Krikorian, Roger & Kim

Sq Ft1,760DeedBook 5389, Page 21

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 2355, Page 678

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 1898, Page 410

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 1425, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1960