Skip to content

36 Hadler Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1968

Last Sale Date
Jun 6, 2069

Property Information

Block357
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,150
Acreage0.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$378,300
54%
Improvement Value:$321,400
46%
Total Assessment$699,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,899+2.5%
2024$10,635+8.9%
2023$9,767+2.1%
2022$9,564+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968