Skip to content

9 Meade Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1968

Last Sale Price
$135,783
Last Sale Date
Jun 23, 2015

Property Information

Block361
Lot74
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6102

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,150
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,900
60%
Improvement Value:$267,300
40%
Total Assessment$665,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,582+2.8%
2024$10,298+9.8%
2023$9,380+2.3%
2022$9,166+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$135,783

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 6807, Page 1021Recorded7/16/2015

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6547, Page 3101

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 2331, Page 797

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1479, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1968