Skip to content

17 Dahlia Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Aug 30, 1985

Property Information

Block411
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,191
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,800
52%
Improvement Value:$294,000
48%
Total Assessment$618,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,561-0.2%
2024$9,576+9.2%
2023$8,769+4.4%
2022$8,397+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000

To:

Sq Ft2,191DeedBook 1553, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1965