Skip to content

1 Victoria Dr

Somerset, NJ 08873

Built 2000

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Feb 2, 2023

Property Information

Block37.02
Lot5.04
QualifierC0901
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3501

Building Details

Building Class39
Description2SFR
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,101
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
38%
Improvement Value:$312,200
62%
Total Assessment$502,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,629+1.0%
2024$7,555+11.1%
2023$6,800+2.7%
2022$6,621+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,101DeedBook 7492, Page 2253

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 6832, Page 3760Recorded11/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 2270, Page 99