Skip to content

2701 Rt 27

Somerset, NJ 08873

Built 1935

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 27, 2007

Property Information

Block37.02
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,240
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$335,300
70%
Improvement Value:$143,100
30%
Total Assessment$478,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,811+4.7%
2024$7,461+8.7%
2023$6,862+0.6%
2022$6,820-1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,240DeedBook 6067, Page 3407

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1392, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1935