Skip to content

141 Drake Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1985

Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block375
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7802

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,575
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,100
59%
Improvement Value:$213,100
41%
Total Assessment$516,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,696+3.7%
2024$8,387+12.9%
2023$7,429+3.0%
2022$7,211-1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6161, Page 3821

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 2065, Page 85

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1804, Page 399

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1626, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1985