Skip to content

11 Winston Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1968

Last Sale Date
Aug 6, 2001

Property Information

Block385
Lot43
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8303

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,985
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$362,200
56%
Improvement Value:$279,300
44%
Total Assessment$641,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,081+7.5%
2024$9,376+9.7%
2023$8,544+0.1%
2022$8,537+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$172,900
DeedBook 2169, Page 381

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1495, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1968