Skip to content

33 Winston Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1963

Last Sale Date
Nov 2, 2067

Property Information

Block378
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8302

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,792
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,500
51%
Improvement Value:$274,700
49%
Total Assessment$566,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,736+1.4%
2024$8,619+10.2%
2023$7,819+5.4%
2022$7,419+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$401,203

To:

Sq Ft1,792DeedBook 7252, Page 512

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 7043, Page 2973Recorded5/18/2018

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2120, Page 292

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 1912, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1963