Skip to content

32 Foxwood Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2005

Property Information

Block385
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8204

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,044
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,500
56%
Improvement Value:$247,300
44%
Total Assessment$562,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,831+1.1%
2024$8,738+13.3%
2023$7,710+0.2%
2022$7,693+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5441, Page 3828

Property Built

Built

Year Built: 1961