Skip to content

55 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
May 5, 2011

Property Information

Block386.10
Lot188
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,309
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
43%
Improvement Value:$241,800
57%
Total Assessment$426,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,399+2.9%
2024$6,218+5.1%
2023$5,914+1.6%
2022$5,818-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

To:

Sq Ft1,309DeedBook 6424, Page 3632

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 1821, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$78,600
DeedBook 1487, Page 732