Skip to content

31 Bedford Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Aug 6, 2001

Property Information

Block387
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8402

Building Details

Building Class17
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,853
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$327,800
53%
Improvement Value:$288,700
47%
Total Assessment$616,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,550+5.2%
2024$9,074+9.3%
2023$8,304+1.9%
2022$8,148+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$257,000

To:

Sq Ft1,853DeedBook 5022, Page 338

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 1512, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1955