Skip to content

23 Bedford Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1953

Last Sale Date
Aug 31, 2055

Property Information

Block387
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8402

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,076
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
53%
Improvement Value:$283,100
47%
Total Assessment$603,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,339+4.3%
2024$8,956+10.4%
2023$8,109+2.0%
2022$7,949-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,076DeedBook 6334, Page 3730

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 5290, Page 3671

Property Built

Built

Year Built: 1953