Skip to content

26 Deerfield Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1974

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 12, 1998

Property Information

Block389
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8402

Building Details

Building Class17
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,260
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$330,900
45%
Improvement Value:$400,900
55%
Total Assessment$731,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,003+3.6%
2024$10,619+5.4%
2023$10,076+1.2%
2022$9,959+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$9,500
DeedBook 1321, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1974