Skip to content

71 Vermont Ave

Franklin Park, NJ 08823

Built 1959

Last Sale Date
Oct 10, 2055

Property Information

Block40
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3402

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,428
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,000
57%
Improvement Value:$200,700
43%
Total Assessment$470,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,245+1.6%
2024$8,117+14.1%
2023$7,113+0.8%
2022$7,055+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 2259, Page 379

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1855, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1959