Skip to content

324 Shilling Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$128,500
Last Sale Date
Apr 3, 1992

Property Information

Block417.02
Lot324
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6302

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,663
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
38%
Improvement Value:$269,200
62%
Total Assessment$434,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,679-0.4%
2024$6,708+5.4%
2023$6,366+1.4%
2022$6,280+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$128,500

To:

Sq Ft1,663DeedBook 1862, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$104,990
DeedBook 1713, Page 73